O nás
„Občanské sdružení pro obnovu provozu senohrabské plovárny a zachování přívozu“ vzniklo 8. ledna 1997 za účelem záchrany unikátního komplexu říčních lázní založených v roce 1899 a zachování provozu přívozu fungujícího minimálně od roku 1931 v prostoru senohrabské plovárny pod hradem Zlenice v malebné části Posázaví. Vzkvétající a udržovaný areál procházel po sametové revoluci v roce 1989 přetěžkým obdobím, kdy odliv návštěvníků spojený s možností cestovat do zahraničí a nové možnosti seberealizace spojené s nástupem svobody a demokracie zanechal toto místo opuštěné a podléhající neúprosnému zubu času. Svou smutnou úlohu zde sehrála i velkorysá a krajně nešťastná amnestie Václava Havla, kdy po 1. lednu 1990 bylo amnestováno velké množství kriminálních živlů, které se v nepřístupném terénu pod hradem schovávaly až do doby opětovného návratu za mříže, přičemž svými aktivitami terorizovaly blízké i vzdálené okolí říčních lázní. Několik níže uvedených fotografií dokumentuje stav plovárny v roce 1996 po totální devastaci jejího areálu. Plovárně v této době hrozil faktický zánik a vznik našeho spolku inicioval její záchranu s těžko vyčíslitelnými náklady. Kompletně opraven byl převoznický domeček, loděnice i poslední dochované torza převlékacích kabin. Jednalo se o tisíce brigádnických hodin obětavých členů občanského sdružení a jeho příznivců a desetitisíce korun ve formě finančních darů příznivců Spolku na nákup materiálu.
Členská základna sdružení a jeho příznivců byla ve skutečnosti širokou platformou milovníků zdejších lázní, která se již nemohla v 1. polovině 90. let dívat na totální devastaci tohoto areálu, založila Občanské sdružení a především přiložila ruku k dílu. Z této doby pochází také první a jediná nájemní smlouva z roku 1997 s tehdejším starostou ing. Františkem Topolem, který se na obnově plovárny rovněž podílel. Mezi zakládající členy sdružení je nutno na prvních místech jmenovat Věru a Josefa Hoffelnerovi, Ivanu Masopustovou, Vlastu Rousovou, rodinu Líbalových či Vladimíra Matese Matouška a mnoho dalších. Na konci roku 2014, jsme se v souladu s novým zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, transformovali do „Spolku pro senohrabskou plovárnu a přívoz“, který hodlá nadále i ve třetím desetiletí své existence veškeré své úsilí věnovat snaze o zachování provozu a charakteru tohoto ojedinělého místa historického významu.
Naše dlouhodobé cíle
Cílem našeho Spolku je dlouhodobý rozvoj historických říčních lázní v delším časovém horizontu, s maximálním ohledem k jeho nezpochybnitelným kulturním hodnotám. K unikátnímu areálu jsme vždy přistupovali a budeme přistupovat s pokorou. Naše členstvo dnes a denně svojí systematickou drobnou činností dokládá, že má ke zdejšímu okolí mimořádný vztah a plně si uvědomuje jeho památkové hodnoty. Právě proto náš spolek před více než dvaceti lety vznikl, aby zachránil toto kouzelné místo na břehu Sázavy pro příští generace před totální a faktickou likvidací. Zároveň hodláme důsledně hájit areál lázní a jeho okolí před případnými rušivými vlivy podnikatelských aktivit, nerozumnými stavebními zásahy či možnostmi, že se toto místo stane předmětem krátkodobého lukrativního zájmu.
Místo historických lázní s nezaměnitelným koloritem, geniem loci místa a historií psanou stovkami či spíše tisíci známých, méně známých či zcela neznámých lidí, musí zůstat nadále živou památkou idealizovaných dob období rakousko-uherské monarchie, meziválečné republiky či pochmurných dob normalizace, žijící v symbióze s unikátním komplexem dvou hradů a dalších významných lokalit, památkových či historicky významných objektů, kterých je okolí Senohrab plné. Záchrana, ochrana a prezentace národního kulturního dědictví veřejnosti je nepochybně během na delší trať a z tohoto důvodu se náš Spolek snaží dojednat s vedením obce dlouhodobější smlouvu o pronájmu, která by umožnila investovat větší množství finančních prostředků do svěřeného majetku s možností využití bohatých dotačních titulů, které jsou v současné době k dispozici a na které jsme s krátkodobými nájemními smlouvami nebyly schopni dosáhnout.
Náš Spolek bude vždy a zásadně proti komercializaci a jakémukoliv narušení ducha této významné historické památky, jehož jsme v nedávné době byly svědky výstavbou zcela unifikovaného, nevzhledného, s areálem nekorespondujícího objektu nefunkčních sociálních zařízení. Při pravidelné údržbě či realizaci rozsáhlejších zásahů do areálů plovárny budeme vždy a důsledně postupovat citlivě k tomuto zcela unikátnímu historickému komplexu budov, který by se měl společně s dalšími památkami na časy dávno minulé stát živým organismem a magnetem turistického ruchu s maximálním ohledem na jeho památkové hodnoty. Vzhledem k profesnímu složení našeho Spolku, pestré škále jeho příznivců a naší dosavadní práce se domníváme, že jsme v tomto ohledu obci zárukou. Obdivovaný komplex říčních lázní má již více než stoletou tradici. Profesně pestré členstvo našeho Spolku je schopno zajistit nejen faktický provoz lázní či přípravu grantových žádostí, ale i projektové a realizační zajištění tolik potřebných úprav areálu a jejich projednání s příslušnými orgány státní správy. Naše sdružení dlouhodobě velmi úzce spolupracuje se Sdružením pro ochranu kulturního dědictví Zlenice a podílí se na rehabilitaci, opravách a prezentaci významné kulturní památky hradu Zlenice, který probíhá pod záštitou a s výraznou pomocí vlastníka tohoto objektu, kterým je obec Senohraby. Vzájemná spolupráce obou Spolků ve spojení s obcí je bezpochyby mimořádným přínosem a velkým pozitivem.
Konkrétně nezbytná je pravidelná a postupná obnova plovárenských budov a mobiliáře, včetně koupacího mola a získávání finanční prostředky, za něž bude možné pořídit základní sportovní potřeby a plovárenské doplňky. Nadále chceme s obcí spolupracovat na přípravě publikací s historickou či turistickou tématikou a rádi bychom realizovali výrobu některých drobných upomínkových předmětů, pohlednic či pamětních vstupenek či lodních lístků. Nezbytná spolupráce s obcí musí vést k realizaci nezbytných oprav sociálního zařízení, aby i v dalších sezónách plnilo svou funkci. Zde nabízíme obci konzultace (příprava a projekce; jednání s úřady) i faktickou realizaci případných výkopových prací, které musí být prováděny formou archeologického výzkumu (náš Spolek spolupracuje s organizacemi oprávněnými k provádění archeologických výzkumů).
V případě dlouhodobějšího pronájmu bude možno přistoupit k naléhavým a potřebným rekonstrukcím postupně odcházejícího mobiliáře plovárny. Měla by proběhnout postupná výměna dosluhujícího a nekvalitního mobiliáře sociálního zařízení za trvanlivější a obložení sociálního zařízení dřevem do podoby, které bude odpovídat plovárenskému zařízení. Areál plovárny bychom rádi ohradili živým plotem lemujícím cyklostezku. Vlastní cyklostezka by měla být rekonstruována a doplněna o nezbytné vybavení (především stojany s možností uzamčení). V rámci rekonstrukce okolních cest a cyklostezky chceme vyřešit problém vkusného trvalého můstku přes Mnichovku, který odolá velkým vodám. Postupně bychom rádi v součinnosti s obcí a dalšími zainteresovanými subjekty vypracovali projekt s výhledem na delší období, který by stanovil možné směry a rozvoj říčních lázní. Mezi základní úkoly patří oprava převoznického domku, replika doposud dochovaných lázeňských kabin a částečná dostavba lázeňských kabin podél Mnichovky, které by měly sloužit jako zázemí stanového tábořiště, hřiště a k uchovávání sportovních potřeb a plovárenských doplňků. Zcela obnoveno by mělo být stávající hřiště, které postupně nevratně zarůstá vegetací. Na základě dostupných grantových titulů bude nutno na realizace těchto kroků shánět finanční prostředky a následně akce postupně realizovat. V případě realizace rozšíření plovárenského mobiliáře bude nutno pořídit sportovní potřeby a plovárenské doplňky (lehátka, křesílka, slunečníky, popelníky, nafukovací matrace a hračky, lodě a předměty k vodním sportům). Rádi bychom realizovali brožuru či skládačku o historii plovárny.
V dlouhodobějším horizontu bychom rádi zajistili vkusnou, památkově ohleduplnou a nezbytně nutnou revitalizaci celého areálu, k němuž bude nutno velmi citlivě přistoupit. Vzhledem k profesnímu zaměřením mnohých členů našeho Spolku a vzhledem ke spolupráci se Sdružením pro ochranu kulturního dědictví Zlenice, který spravuje kulturní památku v bezprostřední blízkosti plovárny, bychom chtěli společně s obcí postupně získat podklady pro zapsání areálu plovárny a jejího okolí na seznam kulturních památek. Pokus o zápis by v tomto případě byl veden nejen snahou o právní ukotvení výjimečnosti a nepostradatelnosti komplexu říčních lázní průběhu 20. století jako mizejícího fenoménu naší kulturní krajiny, ale měl by zhodnotit i širší souvislosti tohoto prostoru k historickému vývoji zdejšího regionu ve středověku. Areál říčních lázní dle dosavadních archeologických nálezů sloužil jako raně středověký brod při cestě na Prahu z významného pohraničního hradu Lštění a v době existence zlenického hradu se na jeho ploše nacházelo podhradní městečko, jehož význam potvrdil i realizovaný archeologický výzkum. Komplexní pohled na areál jako na archeologickou lokalitu, podhradní městečko, památku středověku i svérázný doklad symbiózy novodobých obyvatel a návštěvníků Senohrab v průběhu 20. století by mohl nepochybně přispět k reálné možnosti prostor říčních lázní nechat zapsat na seznam kulturních památek a natrvalo ochránit jeho nezpochybnitelný kulturně-historický význam.
Projekt údržby, oprav, obnovy a provozu lázní
Činnosti pravidelné:
- pravidelný úklid plochy plovárny i objektů s plovárnou souvisejících – kabiny, převoznický domek (nutné větší úklidy na jaře a v průběhu sezóny po větších akcích)
- pravidelná likvidace vzniklého odpadu a odvoz odpadků
- pravidelná údržba mobiliáře a drobné opravy staveb, plotů, venkovní sprcha, informační panely, lávky, značení apod. (především převoznický domek a kabiny vyžadují pravidelnou péči a výhledovou rekonstrukci)
- natírání (pravidelně je nutno natírat především převoznický domeček a lázeňské kabiny)
- pravidelná údržba střech (kabiny, převoznický domek, sociální zařízení) od napadané vegetace, nátěry, opravy prasklin či děr (zvláště střešní krytina kabin vyžaduje pravidelné tmelení; plechová střecha převoznického domu nátěry)
- oprava a údržba funkčních okapů na převoznickém domečku (místy jsou již prodřeny a je nutné tmelení)
- sekání trávy (sekání celého areálu včetně loučky pod Baštírnou, loučky u vody i břehů křovinořezem či strunovou sekačkou); dle našich zkušeností cca 10 x za rok
- nutná údržba trávníků zvláště v místě stavebních aktivit či údržby plovárny a okolí (návrat trávy na místa, kde dnes neroste; především odvoz fekálií, obnova brodu, cyklisty vyježděné plochy apod.)
- v suchých obdobích pravidelné kropení zeleně
- vysazení nových keřů podél cyklostezky u Mnichovky a celková údržba zeleně v areálu plovárny
- udržitelnost hřiště, nezbytná rekonstrukce (stávající stav po odvedení nekvalitní práce je špatný) a pravidelná údržba
Činnosti sezónní:
- půjčování sportovních potřeb a plovárenských doplňků (lehátka, křesílka, slunečníky, popelníky, nafukovací matrace a hračky, půjčovna lodí a předmětů k vodním sportům; plovárna doposud tyto předměty nevlastní; je nutné jejich výhledové pořízení)
- provozování tábořiště (zajištění možnosti přespání ve vlastních stanech; přístup k sociálnímu zařízení a sprchám; poskytnutí základních informací)
- informační servis (vedle ústních informací prodej upomínkových předmětů a pohlednic, brožur či skládaček o historii plovárny a okolí – chystáme postupnou přípravu těchto materiálů)
- zajištění provozu plovárny; nutno respektovat podmínku pronájmu ve formě vstupu na plovárnu zdarma; vstup zdarma nebyl nikdy od vzniku plovárny na počátku 20. století a absence vstupného bezpochyby nepřispěje k pochopení areálu říčních lázní jako specifického prostoru s konkrétním a závazným plovárenským řádem; z vlastní zkušenosti víme, jak je komplikované vysvětlit lidem nutnost dodržování slušného chování na plovárně, spočívající v diskusích a vysvětlování, aby se k sobě lidé chovali ohleduplně (nic neničit, nenechat volně pobíhat velká zvířata, rychlá jízda na kole či motorce přes plovárnu atd.); výběr symbolického vstupného se pokusíme nahradit snahou o získání příspěvků či darů na provoz lázní z řad návštěvníků
- specifickým druhem činností souvisejících s údržbou plovárny je starost o pontony a dřevěné podlážky na koupací vorek (vedle jejich instalace na vodu a náročné vyzvednutí je nutná jejich pravidelná údržba; dřevěné podlážky je nutno cca 1x za pět let vyrobit nové)
Přívoz:
- zajištění provozu přívozu (v sezóně jde skutečně o velmi intenzivní, avšak nárazovou činnost)
- s činností přívozu souvisí pravidelná údržba převoznické lodě a její případná obměna pokud doslouží
- s provozováním přívozu je spojena nezbytná údržba nástupů na loď na obou březích (oba dva nájezdy i nástupy je nutno průběžně udržovat a opravovat; svařování železných konstrukcí; zemní práce v okolí – po větších vodách je nutno pravidelně navážet vodou odnesený materiál)
- udržovat elementární bezpečnost obou nástupů na loď
- výhledová popularizace přívozu (informační panely o historii na obou březích ukrátí čas při čekání; skládačka pro zájemce; pamětní vstupenky na loď – lodní lístky pro děti)
Péče o sociální zařízení:
- péče o sociální zařízení (pravidelný úklid a doplňování hygienických prostředků –zajistíme jejich nákup, instalaci i úklid)
- vedle úklidu budou nutné pravidelné opravy mobiliáře (vzhledem k instalaci nejlevnějšího mobiliáře by bylo dobré průběžně vyměňovat za trvanlivější)
- variantu obložení sociálního zařízení dřevem jsme konzultovali již při stavbě záchodků se stavební firmou a je reálná (myslíme, že by se tím částečně zlidštila jejich podoba)
- výhledově údržba stavby (nutná kooperace s obecním úřadem a provozovatelem Baštírny)
Komunikace s obcí a veřejností:
- pravidelné informování o stavu, výhledu a potřebách (nejlépe k jednání zastupitelstva)
- hlášení větších závad a zajištění jejich realizace po domluvě s obcí
- každoroční výroční zprávy, které budou obsahovat přehled našich aktivit, přehled našich i obecních investic
- pravidelná prezentace našich činností, plánovaných aktivit i výsledků hospodaření na webových stránkách spolku
Publikační aktivity
- příprava a realizace širokého spektra specializovaných publikací o historii plovárny a okolí v kooperaci s osvědčeným týmem pod hlavičkou obecního úřadu (knihy, letáky, brožury, příspěvky do regionální literatury apod.)
- popularizační texty o významných památkách okolí
- spolupráce na popularizačních aktivitách dalších subjektů (podíleli jsme se na informačních panelech a popularizačních textech v okolí Senohrab a hladu Zlenice ve spolupráci se zdejšími neziskovými subjekty; podíleli jsme se na vzniku nové informační mapy Senohrab a spolupracujeme na dalších projektech)
Ekonomický provoz, příjmy a výdaje
- ekonomický provoz lázní a přívozu je pravidelně zveřejňován v našich výročních zprávách zveřejňovaných na našich webových stránkách, ve výročních zprávách, zápisech z členských schůzí či přímo na našich členských schůzích; níže uvedené přibližné odhady příjmů a výdajů na provoz plovárny za jeden kalendářní rok jsou sumarizovány za posledních 5 let naší činnosti.
Přehled našich dosavadních aktivit
Spolek se na počátku svého působení zasloužil o obnovení provozu přívozu. Pravidelné udržování dosluhující převoznické lodi stálo nemalé lidské úsilí a nesčetné množství provizorních oprav a drahých nátěrů. Bez aktivity spolku by přívoz v průběhu 90. let 20. století bezpochyby zanikl.
Od roku 1999 se členové našeho Spolku podílejí na záchraně popularizaci a prezentaci hradu Zlenice ve spolupráci s místním Sdružením pro ochranu kulturního dědictví Zlenice a obcí Senohraby, která je vlastníkem. Archeologický i stavebně-historický výzkum zde provádíme na neziskovém principu, včetně jeho popularizace ve formě informačních panelů, publikací. Podílíme se zde na grantových titulech, které se na tuto senohrabskou památku podařilo získat z různých zdrojů.
V roce 2001 jsme provedli na plovárně zjišťovací archeologický výzkum, který odkryl pozůstatky zaniklé středověké zástavby podhradního městečka pod hradem Zlenice. Výsledky výzkumu jsme prezentovali formou informačního panelu a rekonstrukce jedné ze staveb přímo v areálu říčních lázní. Tento jediný informační panel i vlastní rekonstrukce je návštěvnicky vděčnou atrakcí plovárenského mobiliáře.
Od roku 2002 pravidelně pořádá náš Spolek oblíbený a hojně navštěvovaný ping-pongový turnaj Hláska Cup přímo v areálu lázní. Na plovárně pořádáme další příležitostné akce, setkání převozníků, výstavy, svatby či koncerty.
V letech 2008 až 2010 jsme opět zcela na vlastní náklady kompletně vyměnili zcela shnilý rošt převlékacích kabin, který byl i podezděn. Byla tak odvrácena bezprostřední destrukce tohoto posledního pozůstatku mobiliáře plovárny.
V rámci archeologického výzkumu a přípravy projektu sociálního zařízení jsme v roce 2008 financovali a fakticky zajistili jediné geodetické zaměření areálu říčních lázní profesionálním geodetem. V tomtéž roce jsme finančně zajistili geofyzikální a radarové měření areálu za účelem identifikace podzemních zaniklých částí a konstrukcí plovárny a zlenického podhradí.
V roce 2009 dosloužila stará převoznická loď a za finančního přispění členů našeho Spolku byla zakoupena nová loď za cca 80.000,- Kč (včetně její homologace pro provoz). Bez této investice by v tomto roce přívoz dojezdil.
V roce 2009 jsme spustili naše webové stránky www.plovarna-sazava.cz, kde pravidelně zveřejňujeme aktuality a prezentujeme výsledky naší činnosti ve formě výročních zpráv, které obsahují naše aktivity i s výsledkem hospodaření. Provoz webových stránek (doménu) zajišťujeme z našich finančních prostředků (cca 1.500,- Kč za rok) a jejich vlastní provoz se velkoryse a bez nároku na finanční prostředky zajišťoval Ivan Jablonský. Od roku 2018 jsme přešli pod novou doménu www.plovarna-senohraby.cz, přičemž novou podobu stránek vytvořil dle našich původních stránek Michal Svatý.
V roce 2009 a 2010 členové našeho Spolku (ing. arch. M. Líbal s konzultací V. Kašpara) vypracovali a předložili obci jako dar (bez nároku na honorář) projekt sociálního zařízení na senohrabské plovárně, který nejen reflektoval historické souvislosti místa, ale byl nákladově výrazně levnější než následně realizovaný, vizuálně nešťastně řešený a především kapacitně i technologicky nevyhovující realizovaný projekt. Náš projekt (konzultovaný a schválený dotčenými orgány státní správy) pro stavební povolení byl smeten pod stůl, jako by neexistoval a projekt za úplatu vypracoval někdo jiný.
V průběhu realizace výstavby sociálního zařízení náš Spolek zcela zdarma poskytl pracovníky a mechanizaci, kterou byly realizovány veškeré zemní práce v areálu lázní (vedle sociálního zařízení také úprava hřiště a cyklostezky) a to včetně provedení standardního záchranného archeologického výzkumu. Na základě stavebního deníku a ceníku stavebních a archeologických prací je možno náklady na práce realizované naší mechanizací a našimi pracovníky v roce 2010 na výstavbě sociálního zařízení velmi spolehlivě odhadnout na 250.000,- Kč bez DPH. Celá tato částka byla v podstatě darem našeho Spolku obci Senohraby.
V roce 2010 jsme rovněž vlastními silami a mechanizací uklidili celou plovárnu postiženou stavební aktivitou. Musela být obnovena zcela zbytečně zlikvidovaná rekonstrukce středověké zástavby plovárenského podhradí, uklizeno a zpracováno bylo velké množství pokácených stromů v trase cyklostezky, upraven byl povrch cest. Celou plovárnu jsme vlastními silami oplotili dřevěným plotem.
V roce 2011 jsme se podíleli na zajištění finanční sbírky na repliku ukradené desky Mistra Jana Husa a zároveň naši členové fakticky zajistili výrobu a osazení její repliky. Zcela v naší režii proběhla i výroba a instalace informačního panelu u této významné senohrabské památky.
V roce 2011 se členové našeho Spolku (Patrik Líbal a Vojtěch Kašpar) podíleli na projektu Vodnických vycházek a díky nim mají turisté možnost se na několika informačních panelech seznámit s historií Senohrab a jejího okolí. Naši členové zároveň velmi pravidelně vystupují na přednáškách či besedách pro občany a zájemce o historii obce v restauraci U Andělů či v hotelu S.E.N. a zároveň pravidelně přispívají historicko-popularizačními články o historii a vývoji této obce a to nejen do Senohrabské hlásky. Výsledky svých studií této problematiky soustavně rozšiřují i do dalších koutů Čech i zahraničí a to opět formou přednášek či příspěvků na odborných konferencích, přednáškách pro laickou veřejnost či na stránkách odborného i periodického tisku (o tiskových zprávách si děláme v našich kronikách podrobnou evidenci).
V roce 2012 byla z finančních prostředků Spolku (46.000,- Kč) zakoupena nová sekačka na trávu (traktor), obec přispěla na její nákup částkou 20.000,- Kč, což však bylo kompenzováno dvouletým pozastavením pravidelného příspěvku ve výši 10.000,- Kč ze strany obce, který dostávají všechny Spolky působící v obci. Kromě provozu sekačky Spolek hradí její pravidelné každoroční servisní opravy stojící cca 3.000,- Kč ročně a samozřejmě provoz – okolo 1.500,- Kč ročně).
V roce 2013 byla provedena kompletní oprava plotu okolo plovárny a členové našeho spolku se podíleli na realizaci projektu „1. etapy záchrany Velké věže – dominanty hradu Zlenice“ realizovaného z prostředků strategického plánu Leader, spravovaného místní akční skupinou MAS Posázaví. Naši členové zde pro obec, která je vlastníkem objektu, zcela zadarmo realizovali předepsaný stavebně-historický průzkum, podíleli se na projektové přípravě a realizaci stavby i na její vizuální a grafické prezentaci v podobě nových rekonstrukcí a informačních panelů na hradě (ve spolupráci se zdejším Sdružením pro ochranu kulturního dědictví Zlenice).
V roce 2014 se naši členové podíleli na rekonstrukci hradu Zlenice, v tomto roce konkrétně realizovali veškeré výkopové práce související se založením nové mostní konstrukce přes příkop mezi předhradím a jádrem hradu. V tomtéž roce jsme bezplatně poskytli mechanizaci (bagr) a pracovníky, kteří provedli ve spolupráci s obcí kompletní likvidaci ohromné černé skládky v lese za Baštírnou pod hradem Zlenice.
V roce 2015 se členové našeho Spolku výrazně podíleli na přípravě turistické mapy Senohrab, která vyšla v roce 2016.
V roce 2016 a 2017 se tři členové Spolku (Vojtěch Kašpar, Patrik Líbal, Marta Přibíková) velmi intenzivně podíleli na přípravě první odborné publikace o historii Senohrab – Senohraby na starých pohlednicích a fotografiích, kterou vydal obecní úřad před koncem roku 2017.
Během sezóny roku 2017 jsme se částečně finančně podíleli (20.000,- Kč) na nákupu materiálu na výstavbu nového trvanlivého oplocení areálu plovárny a restaurace Baštírna a celý areál jsme rovněž našimi silami oplotili a vybavili informačními tabulemi.
Během roku 2017 se naši členové (Vojtěch Kašpar, Martin a Patrik Líbal) podíleli na přípravě a vyhotovení návrhu na znak a vlajku obce Senohraby, přičemž v březnu roku 2018 byl znak a vlajka schválen Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Návrh, vyhotovení i konzultace byli kompletně zajištěny členy našeho Spolku zcela bez nároku na honorář.
Výroční zprávy ke stažení
Další soubory ke stažení